вівторок, 28 липня 2020 р.

Заочні батьківські збори або профілактика неуспішності.

Виховання — це тонка робота розуму і серця.

В. Сухомлинський

Джерело: https://www.u-mama.ru/read/obaby/schooolers/9587.html

Напевно, майже в жодному класі немає рівних за здібностями учнів.

Ми, учителі, любимо давати своїм вихованцям характеристики: цей — сильний математик, а цей — філолог, а той — гарно малює, або спортсмен.

Мрія кожного вчителя математики — щоб усі його діти без винятку володіли логіко-математичними здібностями. У них і мислення наукове, і розвинена пам’ять, вони допитливі та послідовні, уміють проводити складні обчислення, аргументувати свою позицію, гарно розпізнають абстрактні моделі та принципи.

На жаль, у класі таких учнів небагато. Більшість — це діти, які працюють, стараються, добросовісно запам’ятовують усі правила й означення, але не завжди розуміють навчальний матеріал із першого разу. Батьки, побачивши проблему, звертаються за порадою до вчителя. На жаль, дуже часто педагоги пропонують два «виходи»:

  • розв’язуйте з ним побільше вправ;
  • запросіть репетитора.

Не зовсім удалою є ідея пропонувати батькам допомагати своїй дитині зрозуміти тему. Усім нам знайомо, коли батьки пояснюють дітям так, як знають, не розуміючи, що, наприклад, шестикласники вивчають пропорцію лише наприкінці І семестру, а основний спосіб розв’язування лінійних рівнянь (перенесення доданків в іншу частину з протилежним знаком) — у ІІ семестрі. Як правило, результату з такої «допомоги» небагато.

Звісно, у старших класах, коли потрібно надолужувати чималий обсяг матеріалу, який учень не спромігся вивчити раніше, без репетитора обійтися важко. Але у середній ланці варто спробувати вчитися самотужки.

На нашу думку, вчитель зобов’язаний надати батькам професійну пораду, як саме вони можуть допомогти своїй дитині. Зрозуміло, що пояснити суто математичний матеріал батькам складно. Але вони можуть і повинні розвивати логіко-математичні здібності свого школяра.

Отже, розпочинаймо заочні батьківські збори.

Ви щоденно спілкуєтеся зі своєю дитиною: розповідаєте цікаві історії, даєте доручення з домашнього господарства, виховуєте, робите зауваження. Спробуйте у процес такого спілкування внести деякі «кейси», що допоможуть розвинути логіко-математичні здібності.

Джерело: https://paidagogos.com/kak-priuchit-rebyonka-k-poryadku-sovetyi-dlya-roditeley.html

1. Формуємо вміння систематизувати.

Іноді таке вміння жартома називають «розкласти все по поличках». І це справді так.

Запропонуйте своєму школяреві самому розкласти речі в шафі або на письмовому столі так, як йому зручно. А потім попросіть пояснити, за якою системою він це зробив.

Часто чути від мам: «Я сама у нього прибираю, бо він як розкладе свої речі, то навіть сам нічого не може знайти». Проведіть аналогію: «Він як щось розв’яже, то навіть сам не зможе зрозуміти, що написав».

Не збирайте вдома замість дитини портфель (як це роблять деякі батьки!). Нехай сам привчиться брати в школу те, що буде потрібно. Навчіть його регулярно викладати з портфеля непотрібні речі, а також сміття і фантики.

Також запропонуйте дитині скласти список: що потрібно взяти у похід, купити в магазині, приготувати на свято.

Крок до математики. Знання, як і речі у шафі, не можуть бути звалені в одну велику купу. Чим логічніша і чіткіша структура знань, тим швидше учень добере певну формулу для розв’язування, відповідний метод тощо.

2. Формуємо вміння працювати за алгоритмом і складати алгоритм.

Розписуйте дитині завдання: що і у якому порядку вона повинна зробити. Має бути чітко сформований алгоритм (наприклад, прибирання у помешканні: поскладати речі, витерти пил, прибрати пилосмоком, винести сміття, помити підлогу). Аналогічне правило, як останнім із сім’ї виходити з помешкання: перевірити, чи вимкнені світло, комп’ютер, закриті крани, вимкнена газова плита, зачинені вікна, двері… Іноді ми навіть не помічаємо, скільки таких алгоритмів у повсякденному житті. Привчайте чітко їх виконувати.

Навчіть дитину складати плани. Наприклад, у якій послідовності слід готувати борщ, замовляти квитки через інтернет, прокладати маршрут подорожі.

Це особливо важливо для тих, хто в майбутньому хоче стати ІТ-спеціалістом.

Крок до математики. Алгоритми важливі, коли визначається порядок дій в обчисленні значення арифметичного виразу, під час розв’язування рівнянь, роботи з формулами, розв’язування задач за діями, перетворення виразів.

Учень також повинен уміти складати план розв’язання задачі, план побудови, передбачати наступні кроки в розв’язуванні, а також передбачати кінцевий результат своєї роботи.

3. Формуємо вміння аналізувати.

Припустімо, ваш школяр складає список якихось необхідних речей. Проаналізуйте його разом. Чи немає зайвого, чи все передбачено? Чи раціональним є цей набір? (Наприклад, чи передбачено, що у поході світлі речі брудняться швидше?) Звісно, тут неважко отримати спротив зі сторони дитини (у підлітковому віці вони впевнені, що все знають найкраще). І деякі мами «здаються»: нехай носить зайве, як такий розумний. Можливо, це непогана виховна тактика. Але не навчальна.

Крок до математики.Аналіз результату, вміння відкидати зайве дуже необхідні під час розв’язування рівнянь. (Як часто учні забувають про ОДЗ, і як часто через такі дрібниці втрачають бали на ЗНО?)

Таке вміння дуже важливе, коли дають відповідь на питання «Скільки розв’язань має задача?». Також учень мусить уміти аналізувати результат у прикладних задачах. Учителі математики можуть пригадати безліч випадків, коли школярі отримують відповідь «півтора землекопи» й особливо цим не переймаються.

4. Формуємо вміння оцінювати.

Те, що нам, дорослим, здається очевидним, не завжди є таким в очах дитини. Для багатьох учнів навіть ті речі, що зустрічаються в прикладних задачах, є дуже абстрактними.

Гуляючи з дитиною, поміркуйте разом, скільки метрів ви пройшли, з якою приблизно швидкістю. Визначте приблизно, на якій відстані від вашого будинку розташовані школа, поштамт, вокзал, автобусна зупинка.

Роблячи заготівлі на зиму, навчіть дитину розрізняти банки об’ємом 0,5 літра, 1 літр тощо. Аналогічно місткість склянок, каструль тощо.

На присадибній ділянці з’ясуйте, наскільки велика ділянка площею 1 сотка, 1 га.

5. Виховуємо охайність.

Часто доводиться чути від батьків: «Він пише, як курка лапою». Вони з цим дуже «борються». Виривають аркуші із зошита, змушують переписувати розв’язання по декілька разів.

Звісно, учнівські зошити повинні бути охайними. Але чи в зошитах проблема? До охайності потрібно привчати у повсякденному житті. Прибирати іграшки з підлоги, мити за собою посуд, відносити брудні шкарпетки у ванну кімнату, не залишати обгортки від цукерок на тумбочці. І напевно, дорослі повинні показувати приклад своїм чадам.

Крок до математики. Неохайність у навчанні — це не тільки бруд і закреслені букви. Це ще й неуважність. І «загублені» дужки або знак «мінус», неправильно списана вправа, і, відповідно, неправильний результат.

6. Виховуємо культуру мовлення.

Навчайте дитину чітко висловлювати свої думки. Неодноразово спостерігала, як дитина ще не висловила свою думку до кінця, а мама, розуміючи своє дитя з півслова, радісно поспішає виконувати, відповідати.

Так само і на уроках. Учень скаже два слова і сподівається, що решту вчитель за нього додумає сам. Потім ще й ображається: «Я ж це саме говорив, а ви сказали, що неправильно». Відповідно деякі учні пишуть пояснення до задач як-небудь, не дбаючи про те, що слід чітко висловити думку.

Отже, навчіть свою дитину правильно формулювати речення, переконувати вас у необхідності чогось, доводити правильність своєї думки.

Крок до математики. Хоча прийнято вважати, що мова математики — це формули і числа, насправді вміння висловлюватись у математиці потрібне і під час пояснення дій, і в процесі доведення, й обґрунтування побудов, і в багатьох інших випадках.

7. Готуємо до реального життя

Усіляко давайте зрозуміти своєму школяреві, що принаймні, елементарні математичні знання необхідні у сучасному житті. Залучіть дитину до розв’язування практичних задач: порахувати, скільки рулонів шпалер потрібно купити для ремонту помешкання, скільки метрів тканини для пошиття постільної білизни, скільки приблизно грошей потрібно взяти із собою в магазин.

Татові може знадобитися обчислити відстань певного маршруту і відповідно необхідну кількість пального.

Якщо тато майструє — ще краще. У пригоді можуть стати навіть синуси і косинуси для визначення певних кутів.

Важливо і вміти швидко лічити усно. Якщо ви робите якісь нескладні обрахунки, цікавтеся у дитини. Можливо, ви швидше знайдете відповідь, але зайвий раз потренувати пам’ять учня не завадить.

Цікава вправа для усної лічби: під час прогулянки з дитиною звертайте увагу на номери автомобілів, які проїздять повз вас. Зазвичай вони чотиризначні. Спробуйте виконати з ними різні вправи. Наприклад, номер машини АА 4236 ОІ. Відкинемо букви, а з цифрами «пограємось».

42 + 36 =

42 – 36 =

4ˑ2ˑ3ˑ6 =

4 + 2 + 3 + 6 =

Визначте, парним чи непарним є число 4236; чи ділиться воно на 3, 9 тощо. Таких усних вправ можна скласти багато. Така «гра» тренує спостережливість, уважність, пам’ять і, звісно, формує обчислювальні навички.

Крок до математики. За звітами Українського центру оцінювання, саме задачі практичного змісту спричиняють в учнів багато утруднень.

Джерело: http://playmap.ru/flash/logika/

8. Розвиваємо логічне мислення

Перш за все, за допомогою логічних ігор. Гра — це природне бажання всіх дітей і багатьох дорослих. Це нормально, коли людина у вільну хвилину розважає себе. Але ігри різняться. Поцікавтеся, у що саме грає ваша дитина. Запропонуйте замість «стрілялок» погратися у логічні ігри (наприклад, японські кросворди і судоку, гру 2048). Зрештою, у Всесвітній мережі їх безліч. Спробуйте дібрати ті, що розвивають логічне мислення.

Крок до математики. Логічні ігри розвивають кмітливість, уміння обґрунтувати початок розв’язання задачі та спланувати власні дії, уміння «упіймати» певну думку, ухвалити неординарне рішення. І, головне, оскільки це гра, наслідки не будуть катастрофічними. Ми просто набуваємо досвіду.

9. Розвиваємо уяву.

Пограйте з дитиною у гру «Якби я був…». Запропонуйте проаналізувати певну ситуацію з точки зору різних осіб: учня, мами, тата, учителя, героя мультфільму, кота, хом’ячка, тощо. Наприклад, на вулиці дощить. Проаналізуйте позитивні та негативні наслідки і можливі думки з цього приводу певного героя. Інше запитання «Якби я зміг…». Наприклад, переставити шафу у кімнаті. Поміркуйте, що від цього зміниться на краще, а що погіршиться.

Крок до математики. Ця гра вчить спрямовувати творчий пошук у різних напрямках, використовувати різні стилі мислення. Отже, учень під час розв’язування задачі прискіпливо вивчатиме умову, шукатиме різні прийоми розв’язання, продумуватиме можливі добудови, тощо.

10. Виховуємо вміння самоорганізовуватися.

Часто чуємо від батьків: «Задали стільки уроків, що дитина вчила до опівночі». У 99 випадках із 100 — це неправда. Простежте, чим займається ваша дитина у той час, коли «за легендою» вона вчить уроки.

Орієнтовні варіанти

  • Шукаю інформацію в комп’ютері, принагідно трішки пограюсь, дізнаюся, що там у соцмережах.
  • Захотілось чаю. І бутерброд… і зараз ще щось розігрію…
  • Зателефоную до однокласника, поцікавлюся, що задано… Ще трішки побалакаю про все на світі.
  • Просто розмірковую над задачею … І не тільки. Трішки помріяти не завадить.

Ще одна поширена думка: «Дитина не відвідує гуртків, бо тоді не встигатиме вчитися».

Насамперед зрозумійте, що учень, який після уроків ще десь займається, значно краще вміє організовувати свій час і встигає більше, ніж той, який нічим не зайнятий. Тому знайдіть для свого школяра цікавий гурток, навіть два. Якщо немає гуртка — давайте домашні доручення. Відводьте для виконання домашнього завдання конкретний час і стежте, аби дитина дотримувала цього регламенту.

11. Виховуємо прагнення досягти успіху.

На питання «Що краще? Бути чоботарем серед Наполеонів чи Наполеоном поміж чоботарів?» кожен має свою відповідь.

Дитина постійно розвивається. Спочатку їй цікаво розмальовувати картинки, потім вона сама малює кольоровими олівцями, а потім — фарбами. Людина мусить поступово ставити перед собою дедалі складнішу мету, інакше вона припиняє розвиватися. Навчіть свою дитину отримувати задоволення від того, як вона виконує складні завдання. Зрозуміло, що у неї не одразу все вийде. І пиріг може підгоріти, і табуреточка може бути кривенька (тато підправить!), і сукню доведеться перешити на лялькову. Але якщо учень не родокладаєбить жодних зусиль — він нічого не досягає. Так і в математиці — можна зупинитися на простих прикладах на множення, а можна розвиватись і, докладаючи зусиль, розв’язувати складні задачі. Розділіть із дитиною радість, якщо у неї така задача нарешті розв’яжеться.

Отже, як бачите, це поради не про те, як слід займатися з дитиною математикою. Це поради про те, як слід виховувати дитину, як поводитися з нею, щоб у неї максимально розвивалися логіко-математичні здібності, які, у свою чергу, сприятимуть кращому засвоєнню математичних знань.

Автор О. Р. Юрко, учитель математики вищої категорії, учитель-методист Рівненської ЗОШ №20

Використано інтернет-ресурс - Науково-методична література для працівників шкіл, ДНЗ та батьків - видавничої групи "Основа".

20 крутих способів допомогти дітям підзарядитися енергією.

Під час дотримання карантину дуже важливо допомогти дітям організувати свій час так, щоб вони встигали не тільки виконувати завдання, а й приділяли достатню увагу руховій активності. Зараз діти відчувають на собі додатковий стрес через те, що їм  потрібно вчитися здебільшого самостійно. Учням важко впоратися з цим навантаженням, що негативно впливає на їхнє психічне та фізичне здоров’я. Пропонуємо вам 20 крутих способів, які допоможуть дітям зробити необхідну їм паузу, «перезарядити» свій мозок та налаштуватися на подальшу роботу.

Джерело: https://www.growingbones.com.au/kids-yoga-2-5-years/

 

1. Стретчінг

Вправи стретчінгу дадуть змогу запобігати порушенню постави у дітей, допоможуть розігріти м’язи після тривалого сидіння за комп’ютером.

Вправа 1. Станьте рівно, ноги на ширині плечей. Покладіть ліву руку на стегно і підніміть праву руку вгору. Нахиліться ліворуч, тягнучись правою рукою. Поміняйте руки та повторіть вправу в іншу сторону. Дихайте глибоко та повільно.

Вправа 2. Станьте рівно, ноги на ширині плечей. Потім повільно нахиліться вниз, поки руки не дотягнуться до підлоги (або принаймні до гомілок). Дихайте глибоко та повільно.

2. Стрибайте!

Діти стрибають на місці, тримаючи руки над головою так, начебто вони стрибають на мінібатуті. Трішки веселощів не завадить!

3. Горщику, горщику, звари мені борщику!

Попросіть дітей уявити, що вони стоять перед величезним казаном. Усередині нього є густий борщ, що потрібно розмішати. Діти тримають руки перед собою так, ніби тримають велику ложку, роблять колові рухи  за годинниковою стрілкою. Діти повинні рухатися з якомога більшою амплітудою, аби задіяти м’язи всього тіла.  За хвилину-дві діти виконують рухи в іншу сторону.

4. Насолоджуйтесь звуком

Діти сидять тихо, заплющивши очі. Увімкніть звук гонгу або дзвону. Запропонуйте їм уважно слухати звуки, відчуваючи вібрацію в їхньому тілі. Зпаропонуйте їм дихати повільно і глибоко, коли вони зосереджуються на звуку.

5. Вправа «ОХ, ХО»

Діти сидять на стільці, ноги  на підлозі. Вони повинні нагнутися вперед до своїх колін та обхопити ноги руками, зіщулившись у крихітну букву О. Далі діти знову розправляються,  розставляючи руки і ноги широко, утворивши тілом букву X. Повторіть тричі.

6. Вправа «5, 4, 3, 2, 1»

Вправи на швидкість. Наприклад, запропонуйте дітям виконати послідовно такі вправи: 5 присідань, 4 стрибки, 3 випади вперед, 2 випади назад та 1 віджимання.

7. Вправа «Скейтборд»

Діти стоять біля стіни, поклавши одну руку на стіну. Одна нога знаходиться біля стіни, а другою ногою роблять рухи, ніби відштовхуючись від землі на скейтборді. Почніть повільно, а потім поступово пришвидшуйте темп. Поміняйте положення тіла та повторіть вправу.

8. Масаж для очей

Попросіть дітей енергійно розтерти долоні одну об одну, доки вони не зігріються. Запропонуйте їм заплющити очі та покласти руки на очі. Діти дихають глибоко та повільно. Потім поступово відводять руки, так щоб світло не засліпило очі.

Джерело: https://culturavision.com/articles/massazh-dlya-glaz-palming/

 

9. Танцювальний виклик

Розучіть із дітьми танцювальні рухи, наприклад, ча-ча-ча, макарена та ін. Або запропонуйте їм вивчити цей танок: https://youtu.be/QfzRP6V5rE4

10.  Гімнастика для обличчя

Можна додати також і трішки веселощів, якщо виконувати ці вправи перед дзеркалом.

  • Ворушіть бровами вгору і вниз якнайшвидше.
  • Спробуйте підняти лише праву брову вгору так, щоб ліва не ворушилася. Потім зробіть навпаки.
  • Посміхніться, а потім різко нахмуртеся, склавши губи «трубочкою». Швидко-швидко змінюйте вираз обличчя.

11. Вправа «Крила»

Заведіть руки за спину так, щоб зворотною стороною долонь торкатися  середини спини. Рухайте плечима вперед-назад, розпрямляючи та згинаючи спину.

12.  Вправа «Годинник»

Упродовж 2 хвилин діти спостерігають за ходом годинника, утримуючи свій погляд на секундній стрілці.

Джерело: https://galore.com.ua/shop/product/chasy-nastennye-metallicheskie-jewel-optima-promo

13.  Час для сміху

Сміх – це чудовий спосіб розрядити атмосферу. Покажіть дітям смішний відеокліп або попросіть їх пожартувати або розповісти смішну історію.

14.  Розмальовка-антистрес

Запропонуйте дітям розмальовки-антистрес . Наприклад, на цьому сайті можна розфарбовувати розмальовки  онлайн: http://www.supercoloring.com/coloring-pages/arts-culture/mandala/tibetan-mandalas

15.  Правда чи брехня?

Учитель зачитує декілька тверджень. Якщо діти вважають, що твердження правдиве — присідають, якщо брехня — підстрибують на місці.

16.  Мовчазне святкування

Ця вправа ідеально підходить для виконання після тривалого навчання. Завдання виконано успішно? Нехай діти встануть зі своїх робочих місць і мовчки веселяться, активно жестикулюють, демонструючи свою радість.

17.  Вправа «Кішка-корова»

Навчіть дітей виконувати асану з йоги «Кішка-корова»: початкове положення «стіл» — долоні розташовані точно під плечима, коліна —  під тазостегновим суглобом . На вдиху погляд піднімається вгору, хребет прогинається. На видиху —  спина максимально округляється, голова нахиляється вниз.

Джерело: https://super.ua/7-osnovnikh-poz-jogi-jakі-povinen-znati-novachok-8661/

 

18.  Вправа «Штовхай!»

Діти стоять обличчям до стіни з витягнутими перед ними руками, поклавши долоні на стіну. Вони «штовхають» стіну всією силою впродовж 10 секунд, потім розслабляють м’язи впродовж 5 секунд, згодом «штовхають» знову.

19.  Вправа «Оплески»

За командою «Оплески!» діти плескають у долоні. За командою «Стоп!» вони зупиняються і завмирають, доки знову не прозвучить команда «Оплески!».

20.   Фізкультхвилинка

Діти виконують рухи, промовляючи віршик. Наприклад:

Котик-Воркотик, (Діти гладять животик.)

Червоний ротик, (Гладять щічки.)

Сів до нірки нишком. (Присідають.)

Виглянь, мишко! (Сваряться пальчиком.)

За матеріалами: Elizabeth Mulvahill

https://www.weareteachers.com/brain-breaks-for-kids/

Переклад та літературна обробка Н. О. Ярмак

Використано інтернет-ресурс - Науково-методична література для працівників шкіл, ДНЗ та батьків - видавничої групи "Основа".

Сім’я без батька. Проблеми та ризики для дитини.

Дедалі більше випадків, коли в класі є діти з неповних сімей. До того ж здебільшого це родини без батька, тобто материнського типу. Чи можна вважати це проблемою для школи? Чи є різниця між такими дітьми та дітьми з повних сімей у аспектах виховання, емоційного розвитку, психологічного благополуччя, сприйняття соціального середовища? Чи потребують вони особливого ставлення з боку педагогів, психологів?


Причини формування неповних сімей

Розпад сім’ї внаслідок розлучення подружжя. Найбільш поширеними причинами розлучень є алкоголізм, несхожість характерів, зрада або створення іншої сім’ї. Здебільшого (окрім економічних криз у країні) ініціює розлучення жінка. Це пояснюють явищем емансипації жінок, які проживають у мегаполісах.

Джерело: https://zoj.kz/populiarnie/psyhologiya/1966-nepolnaya-semya-kak-dostoyno-perezhit-razvod.html

Зростає кількість дітей, народжених поза шлюбом. Це обумовлено зміною моральних норм щодо інтимних стосунків (передусім ідеться про поширення дошлюбних зв’язків), непідготовленістю молоді до шлюбу, безвідповідальністю одного/обох батьків до своїх батьківських зобов’язань, завищенням вимог до шлюбного партнера, емансипацією жінки. Деякі фахівці пов’язують це, перш за все, з кризою сучасної сім’ї, зниженням її соціального престижу. Частка дітей народжених жінками, які не перебували у зареєстрованому шлюбі, в Україні 2017 року склала 20,5 %.

Система стосунків матері-одиначки з дітьми

Матір-одиначка має більш виражену настанову на виховання дітей, ніж мати в повній сім’ї. Особливо це помітно в сім’ї після розлучення батьків. Процес виховання і вся система стосунків матері з дітьми емоційно насиченіші. У взаєминах матері з дитиною є дві крайнощі, які формуються, зважаючи на ставлення матері до ситуації розлучення.

Перша може бути пов’язана з проявом більш директивних заходів виховного впливу (це стосується в першу чергу хлопчиків). Мати часто з ревністю ставиться до зустрічей сина з батьком, до сина постійно відчуває емоційну незадоволеність і невдоволення, якщо помічає в хлопчика певні риси характеру колишнього чоловіка.

Джерело: https://nashemisto.dp.ua/2019/02/13/kak-oformit-posobie-na-rebenka-materi-odinochke-dnepr/

 

Другий варіант материнської поведінки в сім’ї після розлучення прямо протилежний першому. Матір прагне своїм впливом компенсувати те, чого, на її думку, діти недоотримають через відсутність батька. Така мати надміру охороняє, контролює дитину, що спричиняє формування її емоційно вразливою, безініціативною, несамостійною.

Залежно від вибраної матір’ю стратегії виховання, дитина матиме певні погляди на відсутнього члена сім’ї, деформований образ сім’ї, складні стосунки з обома батьками, нижчий рівень емоційної задоволеності, буде соціально нестабільною.

Образ сучасної мати-одиначки

Сучасна мати­одиначка має абсолютно інший образ, ніж кілька десятиліть тому. «Хочу бути матір’ю, і не хочу бути дружиною!» — принцип, який на сьогодні свідомо сповідує чимало жінок. На сучасному етапі в чоловічому суспільстві, орієнтованому на владу, силові прийоми, жінка хоче зберегти незалежність, свободу, право розпоряджатися власною долею. Вона певною мірою змагається з чоловіками за рівність, тому часто не бажає укладати шлюб, уважаючи, що тим самим позбудеться паритетності й буде змушена підкорятися чужій волі, а отже, не зможе реалізуватися як особистість. Для деяких жінок свідоме народження дитини поза шлюбом стає оптимальним способом розв’язання проблеми самотності.

Однією з найбільш вагомих причин позашлюбної народжуваності є економічна і моральна незалежність сучасної жінки, що дає їй можливість вибирати спосіб життя і стиль поведінки. Проте поступово вони починають формувати захисну філософію своєї жіночої незалежності. Жінка подібного типу прагне виховувати дитину самостійно.

Джерело: http://mama-likes.ru/advices/u-byt-mamoj-odinochkoj-kruto.html

Труднощі позашлюбних дітей

З цього приводу існують суперечливі думки й судження. Але більшість схиляється до того, що позашлюбна дитина перебуває в найменш вигідному соціальному становищі порівняно з дітьми з інших типів неповних сімей. Те, що буде супроводжувати її все життя, — це соціальна дискримінація. Будь­якій дорослій людині, а тим паче дитині важко змиритися з думкою, що вона не має батька, особливо коли матір не бажає інформувати про те, хто є її біологічним батьком.

Дитина самотньої матері з перших днів свого життя не має можливості достатньою мірою задовольнити свої найбільш актуальні психологічні потреби (низький ступінь емоційної задоволеності). Матері­одиначці дуже складно успішно поєднувати материнські функції та службові завдання, через що її дитині дістанеться менше турботи й уваги, емоційного тепла й спілкування. Цілком імовірно, що дитину рано влаштують до ясел або в дитячий садок. У цьому буде проявлятися менш виражена участь у вихованні дитини. Тому дитина з такої сім’ї позбавлена можливості набувати необхідного соціального досвіду в умовах сімейного виховання.

У міру дорослішання хлопчики матерів­одиначок дедалі частіше натрапляють на проблему браку авторитету, яким у сім’ї зазвичай є батько, а також проблему знаходження собі зразка чоловіка, здатного задовольнити «чоловічі» інтереси. Дівчата, на відміну від хлопців, легше адаптуються до мінливих умов, проте їм бракує людини, до якої вони могли б відчувати прихильність авторитету, завдяки якій могли б скласти уявлення про свого майбутнього партнера в житті. Образ чоловіка виявляється у них збіднілим, що може згодом призвести до спрощення в стосунках з представниками протилежної статі.

Існує також небезпечний варіант, коли хлопчики і дівчатка, яких виховують у сім’ях самотніх матерів, стають емоційно інфантильними, а отже, у майбутньому відчуватимуть певні труднощі в налагодженні взаємодії з представниками протилежної статі.

Учені відзначають, що дитина, яку виховує тільки матір, зазвичай дорослішає швидше, ніж дитина, яка зростає у повній сім’ї. Швидке дорослішання можливе тільки у тих дітей, чиї психічні потреби в перших трьох колах (потреба в турботі, потреба в навчанні та потреба в емоційному самоствердженні) на відповідних етапах розвитку були оптимально задоволені. Проблематичним залишається четверте коло психічних потреб дитини — потреба в соціальній орієнтації. Але й тут є винятки. Якщо дитина емоційно розвинена, у неї сформувалися гарні стосунки з матір’ю, мінімізовано комплекс «втраченого батька», тоді є шанс, що вона не розгубиться, знайомлячись із представником протилежної статі. Існує чимало прикладів, коли у формально повній, але емоційно неблагополучній сім’ї дитина наражається на серйозніші психологічні проблеми.

Загалом, у дітей з неповних сімей частіше спостерігають проблемний характер їхнього фізичного й психоемоційного розвитку, статевої ідентифікації, засвоєння соціальних норм, формування ціннісних орієнтацій тощо. Поряд із цим важливо наголосити на індивідуальності/унікальності ситуації діади матері-одиначки та її дитини, адже можливий варіант (за умови задоволення основних потреб), за якого остання розвиватиметься краще, ніж у повній, але неблагополучній родині.

Автор: С. В. Молчанова, Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка

Використано інтернет-ресурс - Науково-методична література для працівників шкіл, ДНЗ та батьків - видавничої групи "Основа".

Як будувати міцні та довірливі стосунки зі своєю дитиною

 Перейдіть за цим посиланням -  https://www.unicef.org/ukraine/media/14386/file/%D0%9E%D0%BD%D0%BB%D0%B0%D0%B9%D0%BD-%D0%B1%D1%83%D0%BA%D0%B...